428 Lisa Larson 1931-2024 Figurin "Tiger" Gustavsberg 1900-tal
Tiger ur serien "Afrika" tillverkad i glaserat stengods
Formgiven 1964 för Gustavsberg
Märkt i godset: Lisa L, Gstavsberg
Längd: 27 cm
Höjd: 9 cm
Lisa Larson 1931-2024 The figurine "Tiger" Gustavsberg 20th century
Tiger from the series "Africa" made in glazed stoneware
Designed in 1964 for Gustavsberg
Marked in the goods: Lisa L, Gstavsberg
Length: 27 cm
Height: 9 cm
Condition report: Minor age-based wear, no other remarks
Värdering | 2 500 - 3 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |