645 Silverbestick "Finnmyrten" & Västerbottenskedar 1970-tal (43 st)
Bestick i silver med olika datumstämplar
Teskedar "Västerbotten" från Flavia, K. G Tjernström Skellefteå
Stämplade: COP & ALTON
Samlingen består av
- 12 st. Knivar Finnmyrten
- 12 st. Gafflar Finnmyrten
- 12 st. Matskedar Finnmyrten
- 1 st. Tårtspade Finnmyrten
- 6 st. Västerbottensskedar
Vikt knivar: 1018 gram
Total vikt: 2062 gram
Konditionsrapport: Mindre obetyldigt slitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar
Silver cutlery "Finnmyrten" & Västerbotten spoons 1970s (43 pcs)
Cutlery in silver with various date stamps
Teaspoons "Västerbotten" from Flavia, K. G Tjernström Skellefteå
Stamped: COP & ALTON
The collection consists of
- 12 pcs. Knives Finnmyrten
- 12 pcs. Forks Finnmyrten
- 12 pcs. Tablespoons Finnmyrten
- 1 pc. Cake shovel Finnmyrten
- 6 pcs. Västerbotten spoons
Weight knives: 1018 grams
Total weight: 2062 grams
Condition report: Minor irregular wear, minor scratches, no other remarks
Värdering | 8 000 - 9 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |