444 Helmer Ringström Kaffefat "Daisy Sphinks" 1960-tal (6 st)
Karl Helmer Ringström 1916-2010.
Kaffefat tillverkad av porslin med handmålad dekor i polykroma färger
Stämplad på fat: Daisy Sphinks Gefle 18 Upsala Ekeby UE Sweden
Diametermått fat: 13,5 cm
Konditionsrapport: Glasyrfel, bruksslitage, mindre repor, inga övriga anmärkningar
Helmer Ringström Coffee Saucer "Daisy Sphinx" from the 1960s (6 pcs)
Karl Helmer Ringström 1916-2010
Coffee saucer made of porcelain with hand-painted decoration in polychrome colors
Stamped on saucer: Daisy Sphinx Gefle 18 Upsala Ekeby UE Sweden
Saucer diameter: 13,5 cm
Condition: Glaze errors, usage wear, minor scratches, no other remarks
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |