393 Orientalisk matta "Ardebil" Iran 268X168 1900-tal
Handknuten persisk matta med varp i bommul och lugg i ull
Symmetrisk dekor i polykroma färger med medaljong i mitten mot röd/orange botten
Mått: 268 X 168 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
--------------------------
Oriental carpet "Ardebil" Iran 268X168 20th century
Hand-knotted Persian carpet with cotton warp and wool pile
Symmetrical decoration in polychrome colors with a medallion in the middle against a red/orange background
Dimensions: 268 X 168 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Köparprovision (inkl. moms) | 25% |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |
Öppettider
Måndag: Stängt
Tisdag: 10:00-19:00
Onsdag: Stängt
Torsdag: 10:00-17:00
Fredag: 10:00-17:00
Lördag: 12:00-15:00
Söndag: Stängt
© Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.