448 Stig Lindberg 1916-1982 Fat stengods Gustavsberg 1960-tal

4335a_8dc7fb6a91bf463_med.jpeg
  • 4335a_8dc7fb6a91bf463_sm.jpeg
  • 4335b_8dc7fb6aa0d5e8e_sm.jpeg
  • 4335c_8dc7fb6aad64985_sm.jpeg
  • 4335d_8dc7fb6abc0b3b0_sm.jpeg
  • 4335e_8dc7fb6accf0da9_sm.jpeg

Rostfärgat fat tillverkat i stengods med dekor i relief

Signerad: Stig L samt studiohanden

Diameter: 24 cm

Höjd: 5 cm

Stig Lindberg 1916-1982 Plate stoneware Gustavsberg 1960s

Rust-colored dish made of stoneware with decoration in relief

Signed: Stig L and the studio hand

Diameter: 24 cm

Height: 5 cm

Condition report: Minor age-based wear, no other remarks

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK