192 Skrivbordsuppsats Jernbolaget Eskilstuna tidigt 1900-tal (4 delar)
Skrivbordsattiraljer i fyra delar tillverkade i förnicklat gjutjärn
Stämplade i godset: Jernbolaget Eskilstuna
Set består av:
- Ljusstakar 2 st
- Pappersvikt (fjäder)
- Bläckställ
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, glasburk till bläckställ saknas, inga övriga anmärkningar
Desktop set up Jernbolaget Eskilstuna early 20th century (4 parts)
Desk accessories in four parts made of nickel-plated cast iron
Stamped on the goods: Jernbolaget Eskilstuna
Set consists of:
- Candlesticks 2 pcs
- Paper weight (spring)
- Ink stand
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, glass jar for inkstand missing, no other remarks
Värdering | 800 - 1 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |