415 Kinesiskt porslin 1800/1900-tal (4 delar)

4579a_8dca24dbd980896_med.jpeg
  • 4579a_8dca24dbd980896_sm.jpeg
  • 4579b_8dca24dbe285087_sm.jpeg
  • 4579c_8dca24dbe9335c9_sm.jpeg
  • 4579d_8dca24dbf24f642_sm.jpeg
  • 4579e_8dca24dbf8b0dfe_sm.jpeg
  • 4579f_8dca24dbffc1b0a_sm.jpeg
  • 4579g_8dca24dc0e7f684_sm.jpeg
  • 4579h_8dca24dc17a7caf_sm.jpeg
  • 4579i_8dca24dc1eb51ec_sm.jpeg

Uppsättning kinesiskt porslin med handmålad dekor

Samlingen består av:

  • Risskål, höjd: 5,5 cm
  • Skålfat, höjd: 3,5 cm
  • Kanna med lock, höjd: 10,5 cm
  • Bojan, höjd: 8,5 cm

Konditaionsrapport: Åldersbaserat slitage, repor och mindre märken, inga övriga anmärkningar

Chinese porcelain 19th/20th century (4 parts)

Set of Chinese porcelain with hand painted decoration

The collection consists of:

  • Rice bowl, height: 5.5 cm
  • Dish, height: 3.5 cm
  • Jug with lid, height: 10.5 cm
  • Buoy, height: 8.5 cm

Condition report: Age-based wear, scratches and minor marks, no other remarks

    Värdering1 500 - 2 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK