240 Orientalisk matta Hereke 194X134 Turkiet 1900-tal
Handknuten, Turkisk matta i bomull och ull
Ljusblå botten med polykroma blom och palmettslingor, schematiserande bårddekor mot röd grund
Mått: 194 x 134 cm
Konditionsrapport: Smärre slitage, viss slitage på fransar, inga övriga anmärkningar
Oriental rug Hereke 194X134 Turkey 20th century
Hand knotted, Turkish carpet in cotton and wool
Light blue ground with polychrome flowers and palmette loops, schematizing border decoration against a red background
Dimensions: 194 x 134 cm
Condition report: Minor wear, some wear on fringes, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |