275 Alf Svensson Stol "TeVe" Bra Bohag Ljungs Industrier AB 1950-tal
Alf Svensson 1923-1992
Svartmålad stomme i bok med beslag i mässing
Stoppad sits och rygg med tygklädsel i svart, motiv av blomster i polykroma färger
Brickmärkt: Ljungs Industrier AB
Formgiven av Alf Svensson 1953 för Ljungs Industrier
Höjd: 69 cm
Bredd: 61 cm
Sitthöjd: 37 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, repor, märken och färgbortfall på stomme, tyg i bra skick, inga övriga anmärkningar
Alf Svensson 1923-1992
Black painted beech frame with brass fittings
Upholstered seat and back with fabric upholstery in black, motifs of flowers in polychrome colours
Plate marked: Ljungs Industrier AB
Designed by Alf Svensson in 1953 for Ljungs Industrier
Height: 69 cm
Width: 61 cm
Seat height: 37 cm
Condition report: Use- and age-based wear, scratches, marks and loss of color on frame, fabric in good condition, no other remarks
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |