254 Spegel Sengustaviansk omkring 1800
Rektangulär spegel med förgylld och bronserad ram, utstående krön med bladdekor
Infällda goucher bakom glas upptill och nedtill med motiv av slott
Stämplad: Söderhamns Hallstämpel (1739-1846)
Mått inkl ram: 86 x 46 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, äldre glas (dock möjligen ej ursprungligt), materialbortfall, repor, märken och ytskador, inga övriga anmärkningar
Mirror Late Gustavian era First half of the 19th century
Rectangular mirror with gilded and bronzed frame, protruding crest with leaf decoration
Recessed gouches behind glass at the top and bottom with motifs of a castle
Stamped: Söderhamn Hallstamp (1739-1846)
Dimensions including frame: 86 x 46 cm
Condition report: Age-based wear, older glass (though possibly not original), loss of material, scratches, marks and surface damage, no other remarks
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |