596 Bordsur empirestil Frankrike 1800/1900-tal
Förgylld bronsklocka med riklig dekor, krönt av musikens allegori
Urtavla med romerska siffror, riklig dekor
Nyckel medföljer, ej funktionstestad
Höjd: 29 cm
Bredd; 45 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, glas saknas, materialbortfall, lagningar, inga övriga anmärkningar
Table clock empire style France 19th/20th century
Gilt bronze bell with rich decoration, crowned by the allegory of music
Dial with Roman numerals, rich decoration
Key included, not functionally tested
Height: 29 cm
Width; 45 cm
Condition report: Age-based wear, glass missing, material loss, repairs, no other remarks
Värdering | 1 000 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |