557 Mats Herman Mattsson Helhornskniv 1900-tal (Tillskriven)
Född 1886, Sävar, Umeå
Död 1958, Bjurträsk, Norsjö
Slida tillverkad av tenn, läder och graverat renhorn i figural dekor. Kniv med skaft i horn och näver med topp snidad i form av ett huvud
Till synes osignerad.
Total längd: 23 cm
Knivens längd: 18 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, mindre sprickor, inga övriga anmärkningar
Mats Herman Mattsson Knife from the 20th century.
Born 1886, Sävar, Umeå
Died 1958, Bjurträsk, Norsjö
Sheath made of pewter, leather and engraved reindeer horn in figural decoration. Knife with handle in horn and fist with top carved in the shape of a head
Apparently unsigned.
Total length: 23 cm
Length of the knife: 18 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, minor cracks, no other remarks
Värdering | 4 000 - 5 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |