598 Bordspendyl Louis XVI-stil 1800-tal
Bronserad metall och vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska siffror
Mantel med genombruten dekor, rikligt dekorerad med växtlighet och kerub
Otydlig märkning på urtavla
Urverk märkt: 113554 II D
Nyckel medföljer
Höjd: 28 cm
Bredd: 37 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, något böjd pendelstav, sprucket glas på baksidan, inga övriga anmärkningar
Table pendulum Louis XV style 19th century
Bronzed metal and white enamel dial with Roman and Arabic numerals
Mantel with openwork decoration, richly decorated with vegetation and cherubs
Unclear marking on dial
Movement marked: 113554 II D
Key included
Height: 28 cm
Width: 37 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, slightly bent pendulum rod, cracked glass on the back, no other remarks
Värdering | 3 000 - 4 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |