497 Porslinsservis Royal Copenhagen "Blå blomster" 1900-tal (43 delar)
Servis "Blå blomster från Royal Copenhagen tillverkad i vitt porslin med dekor av blå blommor
Formgiven av: Arnold Krog 1856-1931
Servisen består av:
- 1 st. Skålfat på hög fot
- 1 st. Serveringsfat
- 1 st. Sockerskål med lock
- 4 st. Bordskrukor, 8 cm
- 12 st. Assietter
- 12 st. Kaffekoppar
- 12 st. Kaffefat
Konditionsrapport: Minimalt bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Porcelain service Royal Copenhagen "Blue flowers" 20th century (43 pieces)
Service "Blue flowers" from Royal Copenhagen made in white porcelain with decoration of blue flowers
Designed by: Arnold Krog 1856-1931
The service consists of:
- 1 pc. Dish on a high stand
- 1 pc. Serving dish
- 1 pc. Sugar bowl with lid
- 4 pcs. Table pots, 8 cm
- 12 pcs. Plates
- 12 pcs. Coffee cups
- 12 pcs. Saucer
Condition report: Minimal use wear, no other remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |