229 Slaglåspistoler 1800-1900-tal (2st)
Två slaglåspistoler tillverkade av trä, järn samt detaljer med intarsia i mässing.
Troligtvis tillverkade omkring sekelskiftet 1800-1900-tal.
Längd: 45 cm
Konditionsrapport: Större åldersbaserat slitage, Märken, Mindre materialbortfall samt släpp i iläggningarna, Inga övriga anmärkningar.
Strikelock pistols from the 19th-20th century (2 pcs)
Two striker-fired pistols made of wood, iron and details with brass inlay.
Probably made around the turn of the century 19th-20th century.
Length: 45 cm
Condition report: Major age-based wear, Marks, Minor loss of material and looseness in the inlays, No other remarks.
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |