1 Helmer Osslund 1866-1938 Olja på smörpapper

3223a_8dc6302f5ce5b13_med.jpeg
  • 3223a_8dc6302f5ce5b13_sm.jpeg
  • 3223b_8dc6302f6b905d7_sm.jpeg
  • 3223c_8dc6302f788243a_sm.jpeg
  • 3223d_8dc6302f814227a_sm.jpeg

Landskapsmotiv.

Signerad: Helmer Osslund

Olja på smörpapper uppfodrad på pannå.

Mått på pannå: 46 x 32,5 cm

Mått inklusive ram: 63 x 50 cm

Konditionsrapport: Slitage på ram, Mindre färgsläpp, Ojämnheter i papperet, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Helmer Osslund 1866-1938 Oil on greaseproof paper

Landscape motif.

Signed: Helmer Osslund

Oil on greaseproof paper mounted on panel.

Dimensions of panel: 46 x 32.5 cm

Dimensions including frame: 63 x 50 cm

Condition report: Wear on frame, Minor color losses, Unevenness in the paper, Age-based wear, No other remarks.

    Värdering30 000 - 40 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK