400 Figuriner porslin Italien & Tyskland 1900-tal
Porslinsfiguriner föreställande en dalmatin och en schäfer
Tillverkad i glaserat stengods
Dalmatin märkt: C.S.M Italy A/76127
Schäfer otydlig märkning
Höjd: 80-70 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, skada på ben, nagg på tassar och öra, inga övriga anmärkningar
Figurines porcelain Italy & Germany 20th century
Porcelain figurines representing a Dalmatian and a German Shepherd
Made in glazed stoneware
Dalmatian marked: C.S.M Italy A/76127
Schaefer unclear marking
Height: 80-70 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, damage to legs, nicks on paws and ear, no other remarks
Estimate | 1,000 - 1,200 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |