543 Halvhornskniv "SN" Sameslöjd 1989
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: SN
Daterad: 1989
Längd inklusive slida: 21 cm
Längd kniv: 18,5 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Half horn knife "SN" Sami craft 1989
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: SN
Dated: 1989
Length including sheath: 21 cm
Knife length: 18.5 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, No other remarks.
Estimate | 1,500 - 2,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |