419 Lisa Larson Figuriner Stengods Luciatåg "Advent" 1900-tal (4 st)
Lisa Larson 1931-2024
Fyra figuriner/ljusstakar skapade i glaserat stengods formgivna av Lisa Larson.
Lucia, tärna, tomte, stjärngosse
Märkta: Lisa L, Rörstrand
Höjd 11-17 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage och märken, stjärngossens hatt lagad, inga övriga anmärkningar.
Lisa Larson Figurines Stoneware Lucia train "Advent" from the 20th century (4pcs)
Lisa Larson 1931-2024
Four figurines/candle holders created in glazed stoneware designed by Lisa Larson.
Lucia, Tarna, Santa, Star boy
Marked: Lisa L, Rörstrand
Height 11-17 cm
Condition: Minor age-based wear and marks, star boy's hat repaired, no other remarks.
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |