598 Ring 18K Guld med Blå Spinell 1900-tal
Ring tillverkad av 18K Guld besatt med en blå spinell.
Otydligt stämplad men syratestad till 18K karat renhet.
Inre diametermått: 18,5 mm
Vikt: 6,3 gram
Konditionsrapport: Mindre repor & bruksslitage, Något deformerad, Inga övriga anmärkningar.
Ring 18K Gold with Blue Spinel from the 20th century
Ring made of 18K Gold studded with a blue spinel.
Indistinctly hallmarked but acid tested to 18K carat purity.
Inner diameter measurement: 18.5 mm
Weight: 6.3 grams
Condition report: Minor scratches & use wear, Slightly deformed, No other remarks.
Estimate | 2,000 - 2,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |