507 Tore Sunna Helhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tore Sunna 1942-2006, Årosjokk.
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad
Längd inklusive slida: 27 cm
Längd kniv: 24 cm
Thore Sunna Helhorn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed
Length including sheath: 27 cm
Knife length: 24 cm
Condition report: No remarks
Estimate | 12,000 - 15,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |