535 Bälte & knivar Sameslöjd 1900-tal (3 delar)

3628a_8dc78dc5e709090_med.jpeg
  • 3628a_8dc78dc5e709090_sm.jpeg
  • 3628b_8dc78dc5fbcfcde_sm.jpeg
  • 3628c_8dc78dc60d84384_sm.jpeg
  • 3628d_8dc78dc61fdc7e1_sm.jpeg
  • 3628e_8dc78dc632c087d_sm.jpeg
  • 3628f_8dc78dc6453907b_sm.jpeg
  • 3628g_8dc78dc656ac20a_sm.jpeg
  • 3628h_8dc78dc66689bcb_sm.jpeg
  • 3628i_8dc78dc6785f42c_sm.jpeg
  • 3628j_8dc78dc687ff45c_sm.jpeg

Sameslöjdsbälte i renskinn, dekorerat med nitar i olika färger

Halvhornskniv i björk och horn med slida i läder

Huggare i björk mässing

Längd bälte: 122 cm

Total längd huggare: 31 cm

Total längd halvhornskniv: 16,5 cm

Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, ställvis slitage läderslidorna, räken, repor och torrsprickor, inga övriga anmärkningar

Belt & knives Sami craft 20th century (3 parts)

Sami crafts belt in reindeer skin, decorated with rivets in different colors

Half horn knife in birch and horn with leather sheath

Carver in birch brass

Belt length: 122 cm

Total length of chopper: 31 cm

Total length half horn knife: 16.5 cm

Condition report: Use- and age-based wear, occasional wear to the leather sheaths, scratches, scratches and dry cracks, no other remarks

    Estimate1,200 - 1,500 SEK
    Buyers Premium (inc. VAT)25%
    Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK