327 Alvar Aalto soffbord Artek, Finland 1900-tal
Rektangulär vitlaminerad skiva, sarger och ben i formpressad och limmad björk
Mått bordsskiva: 100 x 70 cm
Höjd: 50 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, skada i bordsskiva, sprickor, märken och repor, stötskador och materialbortfall, inga övriga anmärkningar
Alvar Aalto sofa table Artek 20th century
Legs and underframe in molded and glued birch
Table top with white laminate
Table top dimensions: 100 x 70 cm
Height: 50 cm
Condition report: Use- and age-based wear, damage to the table top, cracks, marks and scratches, impact damage and loss of material, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |