336 Golvlampa "Skarabé" Ateljé Lyktan Åhus 1900-talets andra hälft

4626a_8dca7c0a5dca489_med.jpeg
  • 4626a_8dca7c0a5dca489_sm.jpeg
  • 4626b_8dca7c0a65144b7_sm.jpeg
  • 4626c_8dca7c0a6dbbdf2_sm.jpeg
  • 4626d_8dca7c0a786a1cc_sm.jpeg
  • 4626e_8dca7c0a8103325_sm.jpeg
  • 4626f_8dca7c0a8a5fa84_sm.jpeg
  • 4626g_8dca7c0a960fd55_sm.jpeg
  • 4626h_8dca7c0a9e62142_sm.jpeg
  • 4626i_8dca7c0aaa11aed_sm.jpeg

Höj och sänkbar golvlampa med stomme och fot i vitlackad metall

Ställbara reflektorskärmar av spegelglas

Design Stig Ahlström, Clas Kock & Lars Bylund

Fungerar vid test

Höjd: 120 - 196 cm

Konditionsrapport: Ytslitage, märken, färgbortfall, inga övriga anmärkningar

Floor lamp "Scarabé" Ateljé Lyktan Åhus, second half of the 20th century

Vertically adjustable floor lamp with frame and base in white lacquered metal

Adjustable reflector screens made of mirror glass

Works when tested

Height: 120 - 196 cm

Condition report: Surface wear, marks, loss of colour, no other remarks

    Estimate1,000 - 1,200 SEK
    Buyers Premium (inc. VAT)25%
    Hammer Fee (inc. VAT)80 SEK