246 Orientalisk matta Täbris "De fyra årstiderna" 273X187 1900-tal
Handknuten matta med motiv av bondens arbete under de fyra årstiderna
Mörkblå bård och bruna sekundär bårder med kolonner samt porträttnischer med inskriptioner
Mått: 273 x 187 cm
Konditionsrapport: Smärre slitage, mindre fläckar, ställvis slitage på fransar, inga övriga anmärkningar
Oriental rug Täbris "The four seasons" 273X187 20th century
Hand-knotted carpet with motifs of the farmer's work during the four seasons
Dark blue border and brown secondary borders with columns and portrait niches with inscriptions
Dimensions: 273 x 187 cm
Condition report: Minor wear, minor stains, occasional wear on fringes, no other remarks
Estimate | 8,000 - 10,000 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |