538 Samling träsniderier 1960/70-tal (6 st)
Samling träsniderier av björk och senor
Signerade: Öhman & UH
Samlingen består av:
- Same med käpp, höjd: 11 cm - signerad: Öhman
- Naturscen med två renar, höjd: 11 cm - signerad: Öhman
- Same med Ackja och hund, längd: 19 cm - signerad: Öhman
- 2 st Samer med käppar, höjd: 10 cm - signerad: UE
- Sittande kostymnissar, längd: 10 cm - signerad: UE
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Collection of wood carvings 1960s/70s (6 st)
Collection of wood carvings of birch and sinew
Signed: Öhman & UH
The collection consists of:
- Same with cane, height: 11 cm - signed: Öhman
- Nature scene with two reindeer, height: 11 cm - signed: Öhman
- Sami with Ackja and dog, length: 19 cm - signed: Öhman
- 2 Sami with sticks, height: 10 cm - signed: UE
- Seated costume gnomes, length: 10 cm - signed: UE
Condition report: Age-based wear, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |