325 Skänk "Hamburgerskåp" Barockstil 1900-tal
Stomme av mörkbetsad och massiv lövträ på svärtade kulfötter
Svarvade kolonetter och bakomliggande förvaring med dörrspeglar inramade av listverk
Höjd: 82 cm
Bredd: 104 cm
Djup: 51 cm
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, repor, märken, materialbortfall, inga övriga anmärkningar
Hall cabinet "Hamburger cabinet" Baroque style 20th century
Frame of dark stained and solid hardwood on blackened ball feet
Turned colonettes and storage behind with door mirrors framed by mouldings
Height: 82 cm
Width: 104 cm
Depth: 51 cm
Condition report: Minor use- and age-based wear, scratches, marks, loss of material, no other remarks
Estimate | 1,200 - 1,500 SEK |
Hammer Fee (inc. VAT) | 80 SEK |