475 Kinesisk Lockurna Republiken Kina (1912–1949)

1530a_8dc314f507bce41_med.jpeg
  • 1530a_8dc314f507bce41_sm.jpeg
  • 1530b_8dc314f50ab34b2_sm.jpeg
  • 1530c_8dc314f50d57e36_sm.jpeg
  • 1530d_8dc314f50f79a4d_sm.jpeg
  • 1530e_8dc314f511cfc54_sm.jpeg
  • 1530f_8dc314f5142e3ef_sm.jpeg
  • 1530g_8dc314f5165b4eb_sm.jpeg

Urna med lock tillverkad i Kina med handmålad dekor föreställande fåglar, lotusblommor & växtlighet. Saknar märkning men troligtvis tillverkad under Republiken Kina (1912–1949) Höjd: 30 cm Diametermått c.a: 19 cm

Konditionsrapport: Mindre nagg på övre inre kant, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.

Chinese Urn with lid Republic of China (1912–1949) Urn with lid made in China with hand-painted decor depicting birds, lotus flowers & vegetation. Missing markings but probably made during the Republic of China (1912–1949) Height: 30 cm Diameter measurement approx.: 19 cm

Condition report: Small chip on upper inner edge, Age-based wear, No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering2 000 - 2 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK