285 Samling böcker "Lappland", "De åtta årstidernas folk" & "Mitt Lappland" 1900-tal

1692a_8dc314e95f65c5d_med.jpeg
  • 1692a_8dc314e95f65c5d_sm.jpeg

Samlingen består av: "Lappland - Det stora svenska framtidslandet" Utgiven av: O. Bergqvist & Fredr. Svenonius Tryck: Kungliga Hofboktryckeriet Iduns Tryckeri Aktiebolag 1908 "De åtta årstidernas folk" Ernst Manker och Åke Gustavsson Tryck: Wahlström & Widstrand 1974 Mitt Lappland - Sarek Kebnekaise Torneträsk Sven Hörnell, text och foto Tryck: J.E Wolfensberger 1982

Konditionsrapport: Bruksslitage, bruksspår, inga övriga anmärkningar

Collection of books "Lapland", "The people of the eight seasons" & "My Lapland" 20th century The collection consists of: "Lapland - The great Swedish country of the future" Published by: O. Bergqvist & Fredr. Svenonius Print: Royal Hofboktryckeriet Iduns Tryckeri Aktiebolag 1908 "The People of the Eight Seasons" Ernst Manker and Åke Gustavsson Print: Wahlström & Widstrand 1974 My Lapland - Sarek Kebnekaise Torneträsk Sven Hörnell, text and photo Print: J.E Wolfensberger 1982 Condition report: Use wear, traces of use, no other remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering1 200 - 1 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK