455 Sigurd Malmfjord Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal

1721a_8dc314e9bd5c27f_med.jpeg
  • 1721a_8dc314e9bd5c27f_sm.jpeg
  • 1721b_8dc314e9c092c32_sm.jpeg
  • 1721c_8dc314e9c30b0ee_sm.jpeg

Tärnaby. Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor. Monogramsignerad Längd inklusive slida: 22 cm Längd kniv: 20 cm

Sigurd Malmfjord Half-horn knife Samislöjd from the 20th century Tärnaby. Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor. Monogram signed Length including sheath: 22 cm Knife length: 20 cm Condition report: No remarks

  • Skick:Begagnat

Värdering2 000 - 2 500 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer