296 Orientmatta "Nain" 292X200 1900-tal

2039a_8dc315c2c34cfa8_med.jpeg
  • 2039a_8dc315c2c34cfa8_sm.jpeg
  • 2039b_8dc315c2c84abfd_sm.jpeg
  • 2039c_8dc315c2cc8a8df_sm.jpeg
  • 2039d_8dc315c2d0672c0_sm.jpeg

Iransk handknuten matta tillverkad av ull och bomull

Tillverkad under 1900-talets andra hälft

Beige botten med centrerad medaljong, riklig dekor av blomster

Mått: 292 x 200 cm

Konditionsrapport: Mindre bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Oriental carpet "Nain" 292X200 1900-tal

Iranian hand-knotted rug made of wool and cotton

Made during the second half of the 20th century

Beige base with centered medallion, abundant decoration of flowers

Dimensions: 292 x 200 cm

Condition report: Minor use wear, no other remarks

    Värdering5 000 - 6 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer