498 Ingvar Gustavsson Körstav / Käpp Sameslöjd 1900-tal
Långträsk, Arvidsjaur
Tillverkad av björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad
Längd: 88,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, mindre märken och repor, inga övriga anmärkningar
Ingvar Gustavsson Cane Sami handicraft 20th century
Långträsk (long swamp), Arvidsjaur
Made of birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed
Length: 88,5 cm
Condition report: Minor age-based wear, minor marks and scratches, no other remarks
Värdering | 2 000 - 3 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |