519 Andreas Poggats Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Andreas Poggats 1908-1982, Kaitum
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: AP
Längd kniv: 20,5 cm
Längd inklusive slida: 23,5 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Bruksslitage, Inga övriga anmärkningar.
Andreas Poggat's Half Horn Knife Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: AP
Knife length: 20.5 cm
Length including sheath: 23.5 cm
Condition report: Marks & age-based wear, Use wear, No other remarks.
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |