531 Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad
Okänd slöjdare
Längd kniv: 17 cm
Längd inklusive slida: 20 cm
Konditionsrapport: Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed
Unknown crafter
Knife length: 17 cm
Length including sheath: 20 cm
Condition report: Marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering | 800 - 1 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |