225 Folkdräkt Västerbotten 1900-tal
Västerbottensdräkt, 1900-tal
Damstorlek: 36
Bestående av:
1 st. svart kjol
1 st. blå väst
1 st. hätta
1 st. sjal
1 st. förkläde
1 st. linneblus
1 st. Svart sjal
1 st. Spänne i silver
Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersrelaterat slitage, inga övriga anmärkningar
Västerbotten folk costume 20th century
Women's size: 36
Consisting of:
1 pc. black skirt
1 pc. blue vest
1 pc. bonnet
1 pc. shawl
1 pc. apron
1 pc. linen blouse
1 pc. Black shawl
1 pcs. Pin made of silver
Condition report: Minor use- and age-related wear, no other remarks
Värdering | 3 000 - 3 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |