236 Britt-Marie von Post Malmgren Snapasskåp "Spillkråka" Unikt 2000

3591a_8dc681d0208ded1_med.jpeg
  • 3591a_8dc681d0208ded1_sm.jpeg
  • 3591b_8dc681d03720cfa_sm.jpeg
  • 3591c_8dc681d04bf0027_sm.jpeg
  • 3591d_8dc681d05ee2a59_sm.jpeg
  • 3591e_8dc681d076c8b5d_sm.jpeg
  • 3591f_8dc681d0920edc7_sm.jpeg
  • 3591g_8dc681d0a8924fa_sm.jpeg
  • 3591h_8dc681d0bfdfb9a_sm.jpeg
  • 3591i_8dc681d0de3f152_sm.jpeg
  • 3591j_8dc681d0f6a3d70_sm.jpeg
  • 3591k_8dc681d10e64a27_sm.jpeg
  • 3591l_8dc681d12365514_sm.jpeg
  • 3591m_8dc681d13ba8967_sm.jpeg

Britt-Marie von Post Malmgren född: 1933

Snapsskåp i furu och päronträ, skåplucka dekorerad med målade kråkor i ett träd

Bakomliggande inredning med krokar i gjutjärn och glasfötter i trä

Signerad och daterad undertill i blyerts

Medföljer:

  • 1 st. Handblåst snapsflaska med kork
  • 4 st. Handblåsta snapsglas
  • 1 st. Brännvinsbok av Hans Ljungby Jepsen

Höjd: 64 cm

Bredd: 25 cm

Djup: 19 cm

Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Britt-Marie von Post Malmgren Snapas cabinet "Spillkråka" Unique 2000

Britt-Marie von Post Malmgren born: 1933

Snap cabinet in pine and pear wood, cabinet door decorated with painted crows in a tree

Behind interior with cast iron hooks and wooden glass feet

Signed and dated underneath in pencil

Included:

  • 1 pc. Hand-blown schnapps bottle with cork
  • 4 pcs. Hand blown shot glasses
  • 1 pc. Spirit book by Hans Ljungby Jepsen

Height: 64 cm

Width: 25 cm

Depth: 19 cm

Condition report: Less insignificant use wear, no other remarks

    Värdering6 000 - 8 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer