339 Jacob Jacobsen Skrivbordslampa "L-1 arkitektlampan" Luxo 2000-tal
Skrivbordslampa med vridbar skärm samt justerbar arm (fjäderbalanserad)
Tillverkad i metall med gjuten bas, pulverlackad i matt grå
Fästen medföljer
Stämplad i gjutplattan: 00105
Originallampan designades 1937 av Jacob Jacob Jacobsen för Luxo
Höjd: 47-106 cm
Jacob Jacobsen Desk lamp "L-1 architect lamp" Luxo 2000s
Desk lamp with rotatable shade and adjustable arm (spring balanced)
Made of metal with cast base, powder coated in matt grey
The brackets are included
Stamped in the casting plate: 00105
The original lamp was designed in 1937 by Jacob Jacob Jacobsen for Luxo
Height: 47-106 cm
Condition report: No remarks
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |