571 Lars Olof Parfa Halvhornskniv Sameslöjd 1900-tal
Gällivare
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: LOP
Längd inklusive slida: 20 cm
Längd kniv: 18,5 cm
Lars Olof Parfa Half-horn knife Samicraft from the 20th century
Gällivare
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: LOP
Length including sheath: 20 cm
Knife length: 18.5 cm
Condition report: No remarks
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |