590 Erik Knutsson Sunna Halvhornskniv Sameslöjd 1931
Kiruna, 1894-1976.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: EKS
Daterad: 1931
Längd inklusive slida: 25,5 cm
Längd kniv: 21 cm
Konditionsrapport: Torrsprickor, Märken & åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Erik Knutsson Sunna Half horn knife Sami craft 1931
Kiruna, 1894-1976.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: EKS
Dated: 1931
Length including sheath: 25.5 cm
Knife length: 21 cm
Condition report: Dry cracks, Marks & age-based wear, No other remarks.
Värdering | 2 000 - 2 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |