351 Gert Nyström Taklampa "Festival" Orrefors/Fagerhult 1900-talets andra hälft
Gert Nyström: 1913-2000
Cylinderformad stomme i aluminium med sex stycken ljuskällor
Behängd med fyrtio formgjutna, balusterformade glaskupor samt
Löstagbar metallsektion i botten med åtta stycken kupor
Fungerar vid test
Höjd: ca 50 cm
Diameter: ca 44 cm
Konditionsrapport: Bruks- och åldersbaserat slitage, repor och märken, mindre obetydliga nagg förekommer, två utbytta kupor i den löstagbara bottensektionen, inga övriga anmärkningar
Gert Nyström Ceiling lamp "Festival" Orrefors/Fagerhult, second half of the 20th century
Gert Nyström: 1913-2000
Cylindrical frame in aluminum with six light sources
Adorned with forty molded, baluster-shaped glass domes as well
Removable metal section at the bottom with eight cups
Works when tested
Height: approx. 50 cm
Diameter: approx. 44 cm
Condition report: Use and age-based wear, scratches and marks, minor insignificant nicks present, two replaced cups in the removable bottom section, no other remarks
Värdering | 12 000 - 15 000 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |