330 Kristallkrona empirestil 1900-talets mitt

4515a_8dcaa74c1756850_med.jpeg
  • 4515a_8dcaa74c1756850_sm.jpeg
  • 4515a_8dcaa6cfc1cafb5_sm.jpeg
  • 4515b_8dcaa6cfd65c246_sm.jpeg
  • 4515c_8dcaa6cfe602d28_sm.jpeg

Elektrifierad kristallkrona med fem ljuspunkter och plats för fem kronljus

Mässingstomme behängd med olikslipade prismor och ljusmanchetter av glas

Fungerar vid test

Total höjd: ca 85 cm

Diameter: ca 50 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

-------------------------------

Empire style crystal chandelier mid 20th century

Electrified crystal chandelier with five light points and space for five crown candles

Brass frame covered with differently cut prisms and light cuffs made of glass

Works when tested

Total height: approx. 85 cm

Diameter: approx. 50 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

     

      

     

      
    Värdering1 000 - 1 200 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    Norrlands Auktionsverk AB

    Formvägen 3

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211

    info@norrlandsauktionsverk.se

    © Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.