571 Svante Larsson "Gehäng" 1988

4797a_med.jpeg
  • 4797a_sm.jpeg
  • 4797b_sm.jpeg
  • 4797c_sm.jpeg
  • 4797d_sm.jpeg
  • 4797e_sm.jpeg
  • 4797f_sm.jpeg
  • 4797g_sm.jpeg
  • 4797h_sm.jpeg
  • 4797i_sm.jpeg

Lappträsk.

Gehäng bestående av Halvhornskniv, Nålhus & Sked.

Tillverkade av läder & rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor.

Signerade med monogram & bomärke.

Sked daterad: 1988

Längd sked: 11,5 cm

Längd halvhornskniv inklusive slida: 18 cm

Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Skedpung troligtvis ej tillverkad av nämnd slöjdare, Inga övriga anmärkningar.

Svante Larsson "Gehäng" 1988

Lappträsk.

Pendant consisting of half-horn knife, needle house & spoon.

Made of leather & richly engraved reindeer horn in stylized decor.

Signed with monogram & house mark.

Spoon dated: 1988

Length of spoon: 11.5 cm

Length of half-horn knife including sheath: 18 cm

Condition report: Minor age-based wear, Spoon bag probably not made by the mentioned craftsman, No other remarks.

    Värdering8 000 - 10 000 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
    *Följerätt tillkommer