71 Bertil Vallien Skulptur Unik Kosta Boda 1900-tal

2948a_8dc56f8f123ab85_med.jpeg
  • 2948a_8dc56f8f123ab85_sm.jpeg
  • 2948b_8dc56f8f25c146e_sm.jpeg
  • 2948c_8dc56f8f3a00ae5_sm.jpeg
  • 2948d_8dc56f8f4ee72aa_sm.jpeg
  • 2948e_8dc56f8f603ceb7_sm.jpeg
  • 2948f_8dc56f8f74c3000_sm.jpeg
  • 2948g_8dc56f8f8aa1226_sm.jpeg
  • 2948h_8dc56f8f9d55f66_sm.jpeg
  • 2948i_8dc56f8faf4160a_sm.jpeg
  • 2948j_8dc56f8fc098edf_sm.jpeg
  • 2948k_8dc56f8fdce7cf6_sm.jpeg

Glaskonstnär född: 1938.

"Map". Skulptur tillverkad av sandgjutet glas med polykrom ingjuten dekor föreställande nycklar, röd tråd och ett Y.

Signerad: Kosta Boda 8BVAUN 959049 Unique B Vallien

Höjd: 53 cm.

Längd: 48 cm.

Bredd: 20 cm.

Mått inklusive ställning av stål:

Konditionsrapport: Avslag på skulpturens nedre bakre högra hörn. Inga övriga anmärkningar.

Bertil Vallien Sculpture Unique Kosta Boda 20th-Century

Glass artist born: 1938.

"Map". Sculpture made of sand cast glass with polychrome inlaid decoration representing keys, red thread and a Y.

Signed: Kosta Boda 8BVAUN 959049 Unique B Vallien

Height: 50 cm.

Length: 48 cm.

Width: 20 cm.

Dimensions including steel frame:

Condition Report: Denial on lower rear right corner of sculpture. No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering30 000 - 40 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer