62 Bertil Vallien Skulptur Vägghängd 1900-tal

2933a_8dc573f7d9d761f_med.jpeg
  • 2933a_8dc573f7d9d761f_sm.jpeg
  • 2933b_8dc573f7ec9aaa6_sm.jpeg
  • 2933c_8dc573f8009775e_sm.jpeg
  • 2933d_8dc573f815685e1_sm.jpeg
  • 2933e_8dc573f8289bd4e_sm.jpeg
  • 2933f_8dc573f83c8670b_sm.jpeg
  • 2933g_8dc573f851dd184_sm.jpeg
  • 2933h_8dc573f86706bdd_sm.jpeg

Glaskonstnär född: 1938.

Skulptur föreställande båt tillverkad av sandgjutet glas i gråblå toner i knoppig stil. Troligtvis unik.

Monterad på ställning av stål.

Signerad: B Vallien

Längd: 35 cm.

Vikt glasbåt: 2662 gram.

Totalhöjd: 40 cm.

Konditionsrapport: Möjliga tillverkningsdefekter. Inga övriga anmärkningar.

Bertil Vallien Sculpture Wall-hung 20th-Century

Glass artist born: 1938.

Sculpture depicting a boat made of sand-cast glass in grey-blue tones in a knotty style. Probably unique.

Mounted on a steel stand.

Signed: B Vallien

Length: 35 cm.

Weight glass boat: 2662 grams.

Total height: 40 cm.

Condition report: Possible manufacturing defects. No other remarks.

  • Skick:Begagnat

Värdering7 000 - 8 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer