83 Göran Wärff 1933-2022 Skulptur Ariel Glas Kosta 1900-tal

2991a_8dc57eb9aafe91a_med.jpeg
  • 2991a_8dc57eb9aafe91a_sm.jpeg
  • 2991b_8dc57eb9bb53859_sm.jpeg
  • 2991c_8dc57eb9c8b7d27_sm.jpeg
  • 2991d_8dc57eb9d41b0fb_sm.jpeg
  • 2991e_8dc57eb9e08f66b_sm.jpeg

Skulptur tillverkad av blå glasmassa med dekor i arielteknik föreställande en duva. Ståendes på sockel av trä. Troligtvis unikt provexemplar.

Signerad: Kosta G.Wärff Prov

Höjd: 16,5 cm exkl sockel.

Bredd: 19 cm

Djup: 10 cm

Vikt exklusive sockel: 5180 gram

————------------------------------

Göran Wärff 1933-2022 Sculpture Ariel Glass Kosta from the 20th century

Sculpture made of blue glass mass with decoration in ariel technique representing a dove. Standing on a wooden plinth. Probably unique test example.

Signed: Kosta G.Wärff Prov

Height: 16.5 cm excluding base.

Width: 19 cm

Depth: 10 cm

Weight: 5180 gram excluding base.

Condition report: No remarks

  • Storlek:Begagnad

Värdering4 000 - 5 000 SEK
Slagavgift (inkl. moms)80 SEK
*Följerätt tillkommer