298 Folkdräkt "Österåkerdräkt" 1950-tal

3894a_8dc77186c03f914_med.jpeg
  • 3894a_8dc77186c03f914_sm.jpeg
  • 3894b_8dc77186d5506a6_sm.jpeg
  • 3894c_8dc77186e94c5ce_sm.jpeg
  • 3894d_8dc77187046488d_sm.jpeg

Folkdräkt Österåker / vingåker

Damstorlek: 38-40

Består av:

  • Linneblus
  • Kjol
  • Förkläde
  • Bälte

Längd bälte: 97 cm

Konditionsrapport: Mindre bruks- och åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar

------------------------------

Folk costume "Österåker" 1950s

Folk costume Österåker / Vingåker

Women's size: 38-40

Consists of:

  • Linen blouse
  • Skirt
  • Apron
  • Belt

Belt length: 97 cm

Condition report: Minor use- and age-based wear, no other remarks

     

      

     

      
    Värdering3 000 - 4 000 SEK
    Köparprovision (inkl. moms)25%
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK

    Öppettider

    Måndag: Stängt

    Tisdag: 10:00-19:00

    Onsdag: Stängt

    Torsdag: 10:00-17:00

    Fredag: 10:00-17:00

    Lördag: 12:00-15:00

    Söndag: Stängt

    Norrlands Auktionsverk AB

    Formvägen 3

    90621 Umeå

    Org-nr: 556902-4549

    Tel: 090-122211

    info@norrlandsauktionsverk.se

    © Software Copyright 2024 Skeleton. All rights reserved.