290 Folkdräkt "Västerbottensdräkt" 1900-tal

3603a_8dc7a42d0d36b42_med.jpeg
  • 3603a_8dc7a42d0d36b42_sm.jpeg
  • 3603b_8dc7a42d16e0656_sm.jpeg
  • 3603c_8dc7a42d2151c69_sm.jpeg
  • 3603d_8dc7a42d2b75075_sm.jpeg
  • 3603e_8dc7a42d35a7663_sm.jpeg
  • 3603f_8dc7a42d4161366_sm.jpeg
  • 3603c_8dc771a12e4c535_sm.jpeg

Västerbottensdräkt, 1900-tal

Damstorlek: 38-40

Möjligtvis att väst är mer storlek 36 (väst upplevs mindre i storlek).

Bestående av:

  • 1 st. svart kjol (ull)
  • 1 st. blå väst
  • 1 st. hätta
  • 1 st. sjal
  • 1 st. förkläde (ull)
  • 1 st. linneblus
  • 1 st. Tennbrosch

Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage, inga övriga anmärkningar

Traditional costume "Västerbotten dress" 20th century

Västerbotten costume 20th century

Women's size: 38-40

Possibly the vest is more size 36 (the vest feels smaller in size).

Consisting of:

  • 1 pc. black skirt (wool)
  • 1 pc. blue vest
  • 1 pc. bonnet
  • 1 pc. shawl
  • 1 pc. apron (wool)
  • 1 pc. linen blouse
  • 1 pc. Pewter brooch

Condition report: Less insignificant use wear, no other remarks

    Värdering2 000 - 2 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK