465 Gunnar Cyrén 1931-2013 Skål "Sofiero" 1900-tal
Tillverkad av slipad helkristall.
Med inskription "För nit och redlighet i rikets tjänst"
Märkt med etikett: Orrefors
Signerad: Gunnar Cyren Orrefors
Levereras med trälåda.
Diametermått: 23,5 cm
Höjd: 14 cm
Konditionsrapport: Mindre obetydliga repor, bruksslitage, inga övriga anmärkningar
Gunnar Cyren 1931-2013 Bowl "Sofiero" from the 20th century
Made of polished whole crystal.
With inscription "For zeal and honesty in the service of the kingdom"
Marked with label: Orrefors
Signed: Gunnar Cyren Orrefors
Supplied with wooden box.
Diameter measurement: 23.5 cm
Height: 14 cm
Condition report: Minor insignificant scratches, uuse-wear, no other remarks
Värdering | 1 000 - 1 200 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |