339 Jacob Jacobsen Skrivbordslampa "L-1 arkitektlampan" Luxo 2000-tal

3762a_8dc7352ffbc3bd4_med.jpeg
  • 3762a_8dc7352ffbc3bd4_sm.jpeg
  • 3762b_8dc735300712bf3_sm.jpeg
  • 3762c_8dc73530121edc0_sm.jpeg
  • 3762d_8dc73530237a115_sm.jpeg
  • 3762e_8dc7353033eaf27_sm.jpeg
  • 3762f_8dc7353043c19b4_sm.jpeg

Skrivbordslampa med vridbar skärm samt justerbar arm (fjäderbalanserad)

Tillverkad i metall med gjuten bas, pulverlackad i matt grå

Fästen medföljer

Stämplad i gjutplattan: 00105

Originallampan designades 1937 av Jacob Jacob Jacobsen för Luxo

Höjd: 47-106 cm

Jacob Jacobsen Desk lamp "L-1 architect lamp" Luxo 2000s

Desk lamp with rotatable shade and adjustable arm (spring balanced)

Made of metal with cast base, powder coated in matt grey

The brackets are included

Stamped in the casting plate: 00105

The original lamp was designed in 1937 by Jacob Jacob Jacobsen for Luxo

Height: 47-106 cm

Condition report: No remarks

    Värdering1 200 - 1 500 SEK
    Slagavgift (inkl. moms)80 SEK