579 Kalle Wahtera Kniv Finland Toijala 1900-tal
Tillverkad av mässing, läder & horn.
Signerad: K.Wahtera Tiojala
Knivblad märkt: E.Frost Mora
Längd inklusive slida: 21,5 cm
Längd kniv: 17,5 cm
Konditionsrapport: Märken, Bucklor & åldersbaserat slitage, Torrsprickor i hornet, Inga övriga anmärkningar.
Kalle Wahtera Knife Finland Toijala from the 20th century
Made of brass, leather & horn.
Signed: K. Wahtera Tiojala
Knife blade marked: E.Frost Mora
Length including sheath: 21.5 cm
Knife length: 17.5 cm
Condition report: Marks, Dents & age-based wear, Dry cracks in the horn, No other remarks.
Värdering | 1 200 - 1 500 SEK |
Slagavgift (inkl. moms) | 80 SEK |